וטרינר חיות אקזוטיות

באופן טבעי, אנו יוצאים מנקודת הנחה כי הוטרינר שלנו יודע לטפל בכל סוגי החיות. אמנם בדר"כ ניגש אליו לטיפול בחיות המחמד  כמו כלב או חתול, אך מה קורה אם אתם מגדלים חיה אקזוטית, כמו ארנב, אוגר, או שרקן? האם הוטרינר שלכם הוא גם וטרינר חיות אקזוטיות? מוטב לבדוק עם הוטרינר אליו אתם פונים, כי אכן הוא מכיר, יודע ומוסמך לטפל בחיות אקזוטיות, שכן אלו שונות מחיות המחמד הנפוצות מבחינה אנטומית ופיזיולוגית. 

מה זה בכלל חיה אקזוטית?

חיות מחמד אקזוטיות מוגדרות כחיות מחמד שונות מהמקובל ויוצאות דופן, למשל: שרקנים, ארנבים, איגואנות, תוכים, צבים, נחשים, אוגרים חמוסים וכולי.

במרכז לרפואה וטרינרית – דורי וט – בחיפה, מתמחים בטיפול בחיות מחמד, חיות אקזוטיות וציפורים. כאן תוכלו לקבל את הטיפול המקצועי, האיכותי והטוב ביותר לחיה האהובה שלכם. 

באילו חיות מטפל וטרינר חיות אקזוטיות?

רובנו מחזיק בכלב או חתול אולי אפילו שניים, אך ישנם אלו אשר מטפחים נחשים, ארנבים, שפנים, חמוסים, שרקנים וכו'. אלו מוחזקים בכלובים ייעודיים המותאמים לאופי החיה, כולל מצע מתאים, כלי מזון ושתייה ויש גם משחקי פעילות.

בכל אלו מטפל וטרינר חיות אקזוטיות. הווטרינר חייב להתמחות ולהתמקצע בתחום זה, להיעזר בציוד רפואי מתאים ולהנחות את בעליה של החיה על אופן הטיפול המומלץ לאחר אבחון הבעיה/ מחלה. 

בעיות נפוצות אצל חיות אקזוטיות.

באבחון החיות האקזוטיות נשתמש במכשירי הדמייה ייחודיים, כך נוכל לבצע בדיקות לא פולשניות (ללא כאב לחיה, למעט חומר מטשטש על מנת למנוע תזוזה בעת הבדיקה) ולקבל תמונה מדויקת אודות מצבה הגופני, כמו למשל בדיקת מערכת העיכול וחלל הבטן, בדיקת השלד ומבנה העצמות, בדיקת ראיה/ שמיעה ועוד. להלן דוגמא למחלות שכיחות אצל חיות אקזוטיות:

 

  • ארנבים: סקביאס, שלשולים, בעיות שיניים.

  • אוגרים: שלשולים וטפילי עור.

  • שרקנים: חוסר ויטמין C אבנים בשלפוחית השתן.

אחד הכלים החשובים ביותר לטיפול נכון בחיות אקזוטיות, הוא הנחיות הווטרינר אל בעלי החיה. ווטרינר חיות אקזוטיות מקצועי יעביר לכם הנחיות מדויקות אודות התרופות אותן יש לתת לחיה, סוג האוכל והמינון ואפילו הנחיות על מצע השינה. 

לסיכום.

נציין כי וטרינר חיות אקזוטיות אינו "עוד וטרינר" ואם אתם מבקשים טיפול מקצועי ואיכותי בחיה האקזוטית שלכם, וודאו זאת מולו טרם תחילת הטיפול.

 

חיות אקזוטיות שונות מכלב, או חתול, בכך שאופן התנהגותן שונה ולא תמיד שפת הגוף מוכרת לנו כפי שאנו מכירים ויודעים לזהות אצל חיות המחמד, לכן עלינו להיות ערים שבעתיים לכל שינוי במצבן