מה אסור לכלבים לאכול

מזונות אסורים לכלבים

אחד הדברים שהכי קשה לעמוד בפניהם, זה העיניים הגדולות והמבט המתוק של הכלבלב המתוק שלכם שרק מבקשות טעימה קטנה מהאוכל. האם פרס קטן מהשולחן באמת יכול לפגוע בכלב שלכם? ובכן, תלוי מה הוא מכיל, היות וסוגי מזונות מסוימים יכולים לגרום לכלב שלכם לבעיות בריאותיות אמיתיות ואפילו חלילה להביא למותם! לפניכם רשימת מזונות אסורים לכלבים והיא עשויה להפתיע אתכם:

 • שום ובצל –

בשום ובצל ישנו חומר בשם אָלְיוּם שבקרב כלבים וחתולים יש חוסר בחלבון שקיים אצלנו בני האדם ואחראי על פירוק האליום בכבד. החוסר בחלבון זה, גורם לכך שהאליום עשוי להתחיל בתהליך של פירוק כדוריות דם אדומות בקרב חיות המחמד הפרוותיות האהובות ובסופו של דבר עלול להביא לאנמיה חמורה (אצל חתולים זה אף רגיש יותר מאצל כלבים). השפעתו ההרסנית של האליום בגוף הכלבים והחתולים, מתחילה תוך 24 שעות, אך הסימנים הקליניים לפגיעה מופיעים תוך יומיים עד שבוע.

אז נכון, כולנו רוצים מדי פעם לפנק את החברים הכי טובים שלנו, הכלבים במזון אחר מלבד זה היבש (והתעשייתי) שמרבית הכלבים ניזונים מהם על בסיס יומיומי ומהווה את עיקר התזונה שלהם. הבעיה היא, שכמדובר ביצורים הפרוותיים החביבים עלינו, אנחנו עשויים להיות רגשניים מדי ולהחליט לפנקם במזון אנושי "כדי שלא ירגישו מקופחים" וכאן אנחנו עלולים להשיג בדיוק את התוצאה ההפוכה מזו שהתכוונו ולהסב להם נזק בריאותי.

עשו לעצמכם טובה וגשו לחנות חיות הקרובה לביתכם. שם תוכלו להתייעץ עם המוכרן לגבי החטיפים המשווקים שם ולבחור עבורם מוצרים המיועדים להשלמת התזונה הכלבית או כ"ממתק" בריא לחיית המחמד שלכם. גם בחנויות הכלבים, ישנם מוצרים מזינים יותר ומזינים פחות (אחוז פחמימות וסוכרים, גבוה יותר או גבוה פחות, ביחס לאחוז הבשר או הירק בחטיף. ככל ששיעור החלבון במוצר הוא גבוה יותר, כך הוא אמור להיות מזין יותר עבור הכלב) וההיצע הוא בדרך כלל עצום! צריך להסתכל על רשימת הרכיבים של המוצר וגם כאמור, להתייעץ עם המוכרן, אך לפחות במקרה של חטיפים מחנויות לממכר מזון לחיות מחמד, תדעו שאתם מחזיקים בחטיף לכלב שאינו מסכן את חיית המחמד שלכם מבחינה בריאותית מיידית. בחנות החיות, תוכלו לבחור לחבריכם הפרוותים מתוך מנעד רחב מאוד של חטיפים ועצמות שיוכלו ליהנות מהם מבלי לסכן את חייהם.

 

 • קסיליטול

כמעט כל הממתקים המתוקים למיניהם מכילים קסיליטול, כמו כן גם מסטיקים, משחת שיניים, דברי מאפה ואפילו חלק מזונות דיאטטיים ממותקים בקסיליטול. החומר הזה עשוי לגרום לכלבכם לירידה ברמת הסוכר בדם ועלול אף להחמיר לאי ספיקת כבד. איך מגלים שזאת התופעה? ישנם תסמינים מוקדמים כמו: הקאות, עייפות ובעיות קואורדינציה. התסמינים יכולים להופיע גם כעבור מספר ימים.

 • אבוקדו

אבוקדו עשוי להיראות כמו ירק טרופי תמים למראה. אבל אל תטעו, כל חלקי האבוקדו (בזרע, בקליפה, בעלים ובפרי עצמו) מכילים חומר שנקרא פרסין, שלכלבים הוא עשוי לגרום להקאות ושלשולים. כך שאם יש לכם עץ אבוקדו בבית הרחיקו את הכלבלב שלכם ממנו, והרגילו אותו ללעוס ולאכול עצמות וחטיפים לכלבים

 

 • שוקולד –  

למרות ששוקולד עושה רושם של מאכל  שלא יכול להזיק ולמרות שהרבה כלבים יאהבו את הטעם, קקאו למעשה מכיל ממריץ  הנקרא תאוברומין אשר רעיל לכלבים ויכול לפגוע בכליות.שימו לב ששוקולד מריר מכיל יותר קקאו ולכן יותר רעיל.

 • אגוזי מקדמיה – 

אגוזים טעימים ובריאים אלה , מכילים רעלן אשר יכול להשפיע על השרירים של כלבים וכן מערכת העצבים. רעלן זה יכול לגרום לכלב לחולשה, גפיים נפוחות וקשיי נשימה

 

 • תירס על האש – 

למרות שכלבים כן יכולים לעכל תירס, העישון שלו על האש יכול לגרום לחסימה במעי אשר מאוד מסוכנת.

 

 • ענבים וצימוקים – 

צימוקים נמצאים בהרבה מהמזונות שאנו אוהבים, כמו עוגות, עוגיות ודגני בוקר. המרכיב הפעיל אשר יותר את הרעלן לכלבים אינו ידוע אך אנו כן יודעים שגם ענבים וגם צימוקים יכולים לגרום לכשל בכבד ובכליות.

 • אלכוהול

לאלכוהול יש את אותה השפעה על הכבד והמוח של הכלב שיש לו על אנשים. אבל מספיק מינון קטן בהרבה כדי לפגוע בכלב שלך. מעט בירה, משקאות חריפים, יין או אוכל עם אלכוהול יכולים להיות רעים מאד עבור הכלבלב שלכם. זה יכול לגרום להקאות, שלשולים, בעיות קואורדינציה, בעיות נשימה, תרדמת ובמקרים קיצוניים אפילו מוות. וככל שהכלב שלך קטן יותר, כך זה יכול להיות קטלני יותר עבורו.

 • קפה, תה וקפאין אחר

אם אתם רוצים כלבים מאושרים, שחקו איתם בצעצועים. קפאין יכול להעיר אותנו בבוקר, אבל עבור הכלב שלכם זה ממש קטלני. אם הכלב שלכם זללן, הימנעו מלאחסן בהישג כפיו, קפה, תה, שעועית, קקאו שוקולד או קולה. כמעט כל סוגי מאכלי ומשקאות האנרגיה מכילים קפאין, אם אתם חודשים היצור השעיר שלכם אכל משהו עם קפאין, גשו לווטרינר בהקדם האפשרי.

 

פנקו את החברים שלכם בצורה בטוחה ובריאה

 

למרות שאנחנו נוטים להתייחס לכלבים שלנו כחלק אינטגרלי במשפחה, הם אינם אנושיים ואין להם מערכת עיכול כמו שלנו. מסיבה זו, ההתייחסות אליהם כבני בית, צריכה להיעצר במה שנוגע לתזונתם. מזונות שעשויים להיות ממש בריאים עבורנו (שום, אבוקדו, עגבניות ועוד) עלולים להביא לאשפוזם של חבריכם הפרוותיים ואף במקרים הקיצוניים גם להוביל למותם. כדי להימנע מסיטואציות העלולות להיגמר בצורה טראגית, חקרו עוד על המזונות המותרים לכלבים ותפנקו ותתגמלו אותם על התנהגות טובה, רק באמצעות מזונות וחטיפים מחנות חיות מוכרת ושאתם בטוחים שאינם אסורים במאכל לכלבים.

זוהי רשימה חלקית של קטגוריות המוצרים שתוכלו לבחור מתוכם חטיפים ראויים לכלבכם:

 • חטיפים על בסיס בשר מיובש – זהו למעשה בשר של מגוון בעלי כנף ובהמות, אשר עובר תהליך תעשייתי של ייבוש הבשר (הופך אותו לבעל תוקף ארוך טווח על המדפים) ועיצובו בצורות שונות ומשונות. זהו חטיף האהוב מאוד על מרבית הכלבים ובשונה מחטיפי עור נחותים וזולים יותר, לחטיפים אלה יש ערך תזונתי והם מהווים מקור ראוי לחלבון.
 • חטיפים דחוסים – שיטה נוספת בתעשיית המזון לכלבים לייצור חטיפים, היא דחיסה של חומרי גלם בשריים. מוצרים אלה מוגשים לעתים קרובות בצורת "סיגר" או עוגייה מלבנית ויש להם ערך תזונתי מסוים שתלוי ביצרן המסוים ובמידת איכות של המוצר המסוים. המנעד איכויות כאן הוא מאוד רחב.
 • חטיפים אפויים – קטגוריה פופולארית ושכיחה בתעשיית המזון כלבים, אשר עשויה להיות מקור איכותי לחלבון עבור הכלב ומהצד השני עלולה להיות מלאה לגמרי בסוכרים ומרכיבים מנפחים ולא איכותיים. חטיפים אלה נאפים כמו ביסקוויטים/עוגיות לבני אדם ומשלבים בתוכם חלבון מקמח בשר ושומן בע"ח, בשילוב עם מרכיבים מהצומח שעוברים תהליך עיבוד תעשייתי. בתוך קטגורית החטיפים הזו, ניתן למצוא חטיפי בריאות המיועדים לסייע בניקיון שיניו של הכלב ובמניעת ריח רע מפיו. 

מה אסור לכלבים לאכול
Call Now Button