פטריות לכלבים – מה חשוב לדעת

זיהום עור פטרייתי  או בשמו המקצועי דרמטופיטוזיס ((ringworm היא מחלת עור הנגרמת ע"י פטרייה ( ולא ע"י תולעת כמו שהשם הלועזי שלה מרמז….)

הזיהום הפטרייתי פוגע ברקמות המכילות קראטין. הקראטין מיוצר ע"י תאי העור, ככששכבת העור החיצונית מכילה קראטין. בנוסף, נמצא קראטין גם בציפרוניים ובשיער. לכן, הזיהום הפטרייתי בעל פוטנציאל לפגוע בעור, בציפורניים ובשיער.  

הפטרייה מדבקת לחתולים, כלבים ואפילו לבני אדם, ושכיחה במיוחד בגורי חתולים וכלבים להם מערכת חיסונית ירודה. בני אדם יכולים להדבק כאשר הם באים במגע עם בע"ח נגוע. כמו שבעלי חיים בעלי מערכת חיסונית ירודה מהווים "קבוצת סיכון", כך גם ילדים קטנים ואנשים מבוגרים (אשר להם מערכת חיסון ירודה ) בסיכון גבוה יותר להידבק בפטרייה משאר האוכלוסייה.

כיצד בע"ח נדבקים בזיהום פטרייתי ?

ישנם 3 סוגי דרמטופיטים הנפוצים בכלבים ובחתולים: מיקרוספורום קאניס  ( ,(Microsporum Canis שבדר"כ מועבר מבע"ח אחד לשני, והשניים האחרים מיקרוספורום גיפסום (Microsporum Gypsum) וטריכופיטון מנטהגרופיט (Trichphyton mentagrophyte) המצויים בסביבה (באדמה) ונישאים ע"י מכרסמים  ומדבקים גם כן לבע"ח. הדבקה משנית ע"י חפצים – שטיח עליו ישן בע"ח חיים נגוע, מסרק, או מצע נגוע גם יכולים להוביל להדבקה.

כיצד נזהה זיהום פטרייתי בכלבים וחתולים?

המופע הפטרייתי מתבטא בקרחות עגולות,  שכן הזיהום הפטרייתי  מחליש את השערות , גורם להם להישבר ולהיתלש בקלות. לעיתים, נגעים אדמדמים עגולים ובולטים, קשקשת  והשחרה של העור(הייפרפיגמנטצייה) יכולים להופיע גם כן ולא רק קרחות.

הזיהום הפטרייתי נוטה לגדול ולהתפשט בצורה מעגלית ,  תוך כדי שהדרמטופיט פוגע בעור ובזקיקי השיער בשוליים  של האזור הנגוע ולא במרכז וכף נותן למחלה את המראה האופייני לה- קרחות עגולות.

זיהום בציפורניים יכול לגרום לעיוות של הציפורן, והפרשה נוזלית או צמיגית מבסיס הציפורן שיכול להשפיע על ציפורן בודדת או כמה ציפורניים במקביל.

בחלק מהמקרים בחתולים, ישנם חתולים הנושאים את המחלה אולם לא מראים סימנים קלינים כלל, חתולים אלו יכולים להפיץ את הזיהום הפטרייתי לכלבים ולחתולים אחרים בלי כל רמז/סימן .

איך נאבחן זיהום עור פטרייתי בכלבים וחתולים ?

הסימנים והסימפטומים של זיהום פטרייתי בכלבים ובחתולים זהים למספר מחלות עור אחרות ולכן לא ניתן לאבחן זיוהם פטרייתי על סמך המראה בלבד!!.

שימוש במנורה אולטרה סגולה ( הנקראת woods lamp) עוזרת בסקירה הראשונית  של אזורים החשודים כנגועים בזיהום פטרייתי. שכן, חלק מהדרמטופיטים מייצרים חומר הזוהר בצורה ירוקה כשהוא מואר תחת אור אולטרה סגול. אולם, שיטה זו לא רגישה כ"כ בשל העובדה שלא כל הדרמטופיטים זוהרים תחת מנורה אולטרה סגולה, ובנוסף, ישנם חומרים אחרים  לא פטרייתיים על העור המייצרים חומר הזוהר בצבע ירוק כשהוא מואר תחת מנורה אולטרה סגולה . 

הדרך הטובה ביותר לאבחן זיהום עור  פטרייתי בכלבים וחתולים היא ע"י תרבית לפטרייה. בשיטה זו, דגימת שיער נמרטת משולי הקרחת, והדגימה מונחת על מצע גידול מיוחד לפטריות הנקרא DTM –Dermatophyte Test Medium

בדיקה של הדגימה שגודלה על התרבית  תחת מיקרוסקופ יכולה לזהות אילו מבין 3 הפטריות הוא הגורם לזיהום הפטרייתי. 

בשל העובדה כי הפטרייה גדלה בקצב איטי יותר כשהיא גדלה בתרבית ולא על הגוף,  נקבל את התוצאות בפרק שזמן של בין 10 ימים לשלושה שבועות. 

מה הטיפול בזיהום עור פטרייתי בכלבים וחתולים ?

ברוב בעלי החיים, המערכת החיסונית בגוף תגיב לזיהום הפטרייתי בסופו של דבר ותשמיד אותו. אולם הטיפול הרפואי נחוץ בכדי לזרז את התהליך ולמנוע הדבקה של בע"ח אחרים ובני אדם .

במידה ובע"ח מקבל באופן סדיר (כרוני) תרופה אשר מדכאת  את מערכת החיסון (לדוגמא סטרואידים) יהיה זה אידאלי להפסיק את הטיפול בתרופה (כמובן רק לאחר היוועצות עם הוטרינר המטפל!) במקביל למציאת חלופות אחרות לתרופה שהופסקה.

הטיפול בזיהומים פטרייתייים נקבע ע"פ אופי הזיהום והיקף הפגיעה. 

בעלי חיים בדרגת נגיעות קלה (לקויות עור בודדות וקטנות ) יכולים להיות מטופלים בתכשירים אנטי פיטרייתיים מקומיים (משחה/קרם) הנמרחים ישירות על הקרחת/הלקות העורית (חשוב מאוד ללבוש ככפות כשמורחים את המשחה/הקרם בכדי שלא נידבק מהזיהום).

בדר"כ בלקויות מקומיות וקטנות, נגלח את אזור הפרווה הנגוע ולעיתים נעשה גם שימוש בשמפו אנטי פטרייתי. בבעלי חיים בעלי שיער ארוך  יש לגלח את כלל הפרווה.

במקרים בהם הזיהום הפטרייתי מפושט וישנו איבוד מאסיבי של שיער  או שהטיפול המקומי לא צלח נעשה שימוש בתרופות ותכשירים אנטי פטרייתים הניתנים דרך הפה ובעלי השפעה סיסטמית (מערכתית).

לעיתים קרובות נעשה שילוב של טיפול סיסטמי עם תרופות  אנטי פטרייתיות הניתנות דרך הפה יחד עם טיפול מקומי עלמנת להבטיח את התוצאות המהירות והאפקטיביות ביותר.

שאיבות אבק ושטיפה של אזור המחייה והרביצה של בע"ח נחוצים עלמנת להסיר שערות נגועות בזיהום הפטרייתי מהסביבה. חיטוי ונקיון של אביזרי טיפוח (מסרקים, מגלחות), נחוצים עלמנת למנוע הדבקה חוזרת. בנוסף יש לכבס/להחליף את משטחי הרביצה והמיטות עליהם בעלי החיים ישנים, גם כן, בכדי להימנע מהדבקה חוזרת. 

הטיפול בזיהום פטרייתי מצריך אורך רוח וסבלנות מצד הבעלים. הטיפול בפטריות עור הוא טיפול ארוך ועיקש  ובדרך כלל נמשך בין חודש וחצי לשלושה חודשים.  הטיפול בזיהום פטרייתי בציפורן/ בבסיס הציפורן מצריך טיפול ארוך יותר מהרגיל שנמשך לעיתים גם כחצי שנה.

אל תניחו אוטומטית כי כל קרחת עגולה על גופו של הכלב או החתול שלכם היא זיהום פטרייתי. ישנן המון מחלות עור בכלבים ותחתולים בעלי מופע זהה ורובן גם לא מדבקות. בכל ספק פנו והיוועצו עם רופא וטרינר. 

ד"ר דורון הראל DVM DABVP

וטרינר בחיפה המומחה ברפואת כלבים וחתולים 

דורי- וט, המרכז לרפואה וטרינרית  בחיפה.

פטריות לכלבים
Call Now Button