קדחת קרציות בכלבים

קדחת קרציות בכלבים

אז עושה רושם שהחורף  כמעט מאחורינו ואנחנו עומדים בפתחו של האביב, ויחד עם הפריחה המדהימה והתחממות מזג האוויר ישנם גם צדדים פחות נחמדים בבואה של העונה החמה- כדוגמת פעילות שיא של קרציות. אז לא רק שהקרציות מהוות מטרד, לעיתים הן גם יכולות להוות סכנה בריאותית משמעותית ולגרום לקדחת קרציות בכלבים

מהי קדחת קרציות בכלבים?

קדחת קרציות היא מחלה המשפיעה בעיקר על כלבים  ומועברת לכלב ע"י קרציית הכלב החומה.

היסטורית המחלה עלתה "לכותרות "  לאחר מלחמת וייטנאם , כאשר כלבים ששימשו את הצבא האמריקאי  נמצאו נגועים בטפיל. המחלה משפיעה על כל גזעי הכלבים אולם משום מה, בכלבי רועה גרמני ובכלבי דוברמן המחלה באה לביטוי בצורה יותר חריפה .

מה גורם לקדחת קרציות בכלבים ?

המחלה נגרמת ע"י טפיל דם תוך-תאי [ריקציה (Rickettsiae)]. ישנו מספר רב טפילי דם  הגורמים לקדחת קרציות, אולם הנפוץ ביותר בישראל הוא טפיל בשם  ארליכיה קניס (Erlichia Canis).

כיצד כלבים נדבקים במחלה ?

המחלה מועברת בין כלבים ע"י קרצייה. קרצית אשר מוצצת את דמו של כלב נגוע בטפיל, נושאת את הטפיל, ויכולה להעביר את הטפיל למחזור הדם של כלב אחר בזמן שהיא עוקצת אותו ומוצצת את דמו.

מהם הסימנים לקדחת קרציות בכלבים ?

המחלה מתחלקת  לשלושה שלבים: שלב אקוטי, שלב סאב קליני,ושלב כרוני. כשבכל אחד מהשלבים הסימנים הקלינים שונים. השלב האקוטי נמשך בין שבועיים לארבעה שבועות, ורוב הכלבים מגיעים מגיעים לטיפול הוטרינרי בשלב הזה .השלב האקוטי מתבטא בחום גבוה , אפאטיות וחולשה, חוסר תאבון, איבוד משקל, דימומים ( שטפי דם על העור ,דימומים מהאף) , צליעה , סימנים נוירולוגים ( חוסר שיווי משקל  בשל התפתחות מנינגיטיס), והגדלה של בלוטות לימפה .לעיתים הכלב עובר את השלב האקוטי מבלי שהבעלים  מודע להתבטאות של הסימנים הקלינים או למחלה עצמה. כלבים אלו נכנסים לשלב הסאב קליני של המחלה .

בשלב הסאב קליני של המחלה הכלב לרוב נראה בריא ולא מציג סימנים המעידים על מחלה אולם  בהדרגה יפתח שינויים המטולוגים אשר ניתנים לגילוי רק באמצעים מעבדתיים ( בדיקות דם ). בחלק מהכלבים בשלב הסאב קליני מערכת החיסון יכולה להתגבר על הטפיל והכלב יחלים מהמחלה, אולם בחלקם, מערכת החיסון אינה מצליחה להכריע את  הטפיל והכלבים הופכים להיות נשאים של הטפיל וחולים כרוניים במחלה.

השלב בכרוני של המחלה  הוא השלב המסוכן ביותר. בשלב זה ישנו דיכוי מוחלט של מח העצם הגורם לירידה חריפה במספר תאי הדם הנחוצים לקיום חיים ( תאי דם אדומים , תאי דם לבנים, וטסיות ).  בנוסף תיתכן פגיעה מערכתית קשה היכולה יחד עם דיכוי מח העצם להוביל למוות. שלב זה מתבטא לרוב בדימומים בשל חוסר בטסיות  דם המהוות גורם חשוב בתהליך קרישת הדם, בנוסף לאנמיה , רזון , אפאטיות חולשה, ועייפות. 

כיצד נאבחן קדחת קרציות בכלבים ?

 אבחון המחלה מבוסס על  שילוב ההיסטוריה הרפואית,  יחד עם תוצאות הבדיקה הגופנית ובדיקות דם הכוללות ספירת דם , בנוסף לבדיקות סרולוגיות לגילוי  רמת הנוגדנים לטפיל בדם  או בדיקת PCR  (בדיקה מעבדתית לשכפול וגילוי מקטעי DNA –של הטפיל בדם.)

חשוב לציין כי ישנו קושי לאבחן את המחלה בשלביה המקדמים שכן למערכת החיסונית לוקח 2-3 שבועות ל"הגיב" להימצאות הטיפול ולהתחיל לייצר נגדו נוגדנים. 

מהו הטיפול לקדחת קרציות בכלבים ?

בשלב הראשוני הטיפול במחלה הוא בעזרת  מתן אנטיביוטיקה (דוקסילין)  לתקופה של 21 יום.  הטיפול בדוקסילין הוא טיפול נגיש ונסבל בצורה טובה ע"י הכלב כמעט ללא תופעות לוואי.  לעיתים, בהתאם לתגובה לטיפול, נעשה שימוש בתרופה נוספת בשם אימידוקארב ((imidocarb הניתנת בהזרקה פעמיים בהפרש של שלושה שבועות.בהתאם למצבו הקליני של הכלב  ובהתאם למספר טסיות הדם וכדוריות הדם האדומות  ייעשה בנוסף שימוש בסטרואידים על מנת לעודד ייצור ופינוי מוגבר של טסיות וכדוריות דם אדומות  ממח העצם למחזור הדם. כלבים אשר סובלים מאנמיה חריפה ודימומים יצטרכו לקבל אף מנת דם בכדי לייצב את מצבם. 

אבחון וטיפול מוקדם של המחלה  מגבירים בצורה משמעותית את סיכויי ההחלמה של הכלב 

האם ישנה דרך להימנע מקדחת קרציות בכלבים ?

הדרך היעילה להימנע מהמחלה היא ע"י שימוש  קבוע בתכשירי הדברה כנגד קרציות המיועדים לכלבים, בנוסף להדברת סביבת המחייה של הכלב. בכדי להדביר את סביבת המחייה של הכלב יש להיעזר במדביר מוסמך.  שימו לב!!!!  חומרי הדברה סביבתיים אינם מיועדים להדברה על הכלב ואף יכולים להוביל להרעלה במידה ונעשה בהם שימוש על בעל החיים !!!!! 

חשוב לציין, כי לא כל קרצית היא נשאית של הטפיל , ולכן גם אם מצאתם קרצייה על גוף הכלב, אין הדבר מעיד על הדבקות וודאית במחלה 

האם הכלב שלי יכול להדביק אותי בקדחת קרציות ?

לא. המחלה לא עוברת  בצורה ישירה מכלבים לבני אדם ,למרות שהטפיל עצמו  כמעט אינו מדבק או מסכן חיי אדם, למעט מקרים נדירים ביותר, הקרציות שנשאו אותו עלולות לשאת טפילים אחרים שכן מסוכנים לבני אדם.

ד"ר דורון הראל  DABVP,DVM  וטרינר בחיפהמומחה ברפואת כלבים וחתולים מטעם הבורד האמריקאי לוטרינרים